NINTH KERALA LEGISLATIVE ASSEMBLY
Council of Ministers headed by Mr.  K. KARUNAKARAN
(June 24, 1991 -  March 16, 1995)*

    1.   Mr. K. Karunakaran                     Chief Minister
    2.   Mr. C.T. Ahamed Ali                    Local Administration
         (Assumed office on June 29, 1991)
    3.   Mr. R. Balakrishna Pillai              Transport
    4.   Mr. P.K.K. Bava                        Works
         (Assumed office on June 29, 1991)
    5.   Mr. P.P. George                        Agriculture
         (Assumed office on July 2, 1991)
    6.   Mr. T.M. Jacob                         Irrigation & Culture
         (Assumed office on June 29, 1991)
    7.   Mr. P. K. Kunhalikutty                 Industries
    8.   Mr. K.M. Mani                          Revenue & Law
    9.   Mr. E.T. Mohammed Basheer              Education
          (Assumed office on June 29, 1991)
    10.   Mr. T.H. Musthafa                     Food & Civil Supplies
          (Assumed office on July 2, 1991)
    11.   Mr. Oommen Chandy                     Finance
 (Assumed office on July 2, 1991
  and resigned on  June 22, 1994)
    12.   Mrs. M.T. Padma                       Fisheries
          (Assumed office on July 2, 1991)
    13.   Mr. C.V. Padmarajan                   Electricity & Coir
          (Assumed office on July 2, 1991)
    14.   Mr. M.V. Raghavan                     Co-operation
    15.   Mr. R. Ramachandran Nair              Health
          (Resigned on June 5, 1994)
    16.   Mr. N. Ramakrishnan                   Labour
          (Assumed office on July 2, 1991)
    17.   Mr. M.R. Raghuchandra Bal             Excise
          (Assumed office on July 2, 1991)
    18.   Mr. Pandalam Sudhakaran               SC/ST Development
          (Assumed office on July 2, 1991)
    19.   Mr. K.P Viswanathan                   Forests & Wild Life
(Assumed Office on July 2, 1991
and resigned on November 16, 1994)

* Resignation accepted March 16, 1995 and requested to continue till alternative arrangements are made.
 



 
Council of Ministers headed by Mr. A.K. ANTONY
(March 22, 1995 - May 9, 1996)*
     1.   Mr. A.K. Antony**                              Chief Minister
     2.   Mr. C.T. Ahammed Ali                           Public Works
          (Assumed office on April 20, 1995)
     3.   Mr. Aryadan Muhammed                           Labour & Tourism
          (Assumed office on April 20, 1995)
     4.   Mr. R. Balakrishna Pillai                      Transport
          (Resigned on July 28, 1995)
     5.   Mr. P.K.K. Bava                                Panchayat & Social Welfare
          (Assumed office on April 20, 1995)
     6.   Mr. T.M. Jacob                                 Irrigation and Culture
     7.   Mr. Kadavoor Sivadasan                         Forests
          (Assumed office on  April 20, 1995)
     8.   Mr. G. Karthikeyan                             Electricity
          (Assumed office on April 20, 1995)
     9.   Mr. P.K. Kunhalikutty                          Industries & Municipalities
    10.   Mr. K.M. Mani                                  Revenue and Law
    11.   Mr. E.T. Mohammed Basheer                      Education
          (Assumed office on April 20, 1995)
    12.   Mrs. M.T. Padma                                Fisheries and Registration
          (Assumed office on May 3, 1995)
    13.   Mr. C.V. Padmarajan                            Finance
    14.   Mr. Pandalam Sudhakaran                        Excise & Welfare of Backward and Schedule
          (Assumed office on May 3, 1995)                                                            Communities
    15.   Mr. M.V. Raghavan                              Co-operation
    16.   Mr. K.K. Ramachandran Master                   Food & Civil Supplies
          (Assumed office on May 3, 1995)
    17.   Mr. V.M. Sudheeran                             Health
          (Assumed office on April 20, 1995)
    18.   Mr. P.P Thankachan                             Agriculture
         (Assumed office on May 3, 1995)

* Resignation accepted on May 9, 1996 and requested to continue till alternative arrangements are made.
** Was a member of Rajya Sabha.  Elected to Assembly on  May 30, 1995 from Tirurangadi constituency in a by-election.
 


BACK