SEVENTH KERALA LEGISLATIVE ASSEMBLY
Council of Ministers headed by Mr.  K. KARUNAKARAN
(May 24, 1982 -  March 25, 1987)*

    1.  Mr. K. Karunakaran                      Chief Minister
    2.  Mr. C.H. Mohammed Koya                  Deputy Chief Minister
        (Expired on September 28, 1983)
    3.  Mr. K.K. Balakrishnan                   Transport
        (Resigned on August 29, 1983)
    4., Mr. M.P. Gangadharan                    Irrigation
        (Resigned on March 12, 1986)
    5.  Mr. C.V Padmarajan                      Community Development
        (Resigned on August 29, 1983)
    6.  Mr. Cyriac John                         Agriculture
        (Resigned on August 29, 1983)
    7.  Mr. K.P. Nooruddin                      Forests
    8.  Mr. Vayalar Ravi                        Home
        (Resigned May 24, 1986)
    9.  Mr. E. Ahamed                           Industry
    10. Mr. U.A. Beeran                         Food and Civil Supplies
    11. Mr. T.M. Jacob                          Education
    12. Mr. P.J. Joseph                         Revenue
    13. Mr. R. Balakrishna Pillai               Electricity
      (Resigned on June 5, 1985 and
      again assumed office on May 25, 1986)
    14. Mr. K.M. Mani                           Finance and Law
    15. Mrs. M. Kamalam                         Co-operation
    16. Mr. K.G.R. Kartha                       Health
        (Resigned August 29, 1983)
    17. Mr. N. Sreenivasan                      Excise
        (Resigned on May 30, 1986)
    18. Mr. K. Sivadasan                        Labour
    19. Mr. C.M. Sundaram                       Local Administration
    20. Mr.A.L.Jacob                            Agriculture
        (Assumed office on September 1, 1983)
    21. Mr. N. Sundaran Nadar                   Transport
        (Assumed office on September 1, 1983)
    22. Mr. P. K. Velayudhan                    Community Development
        (Assumed office on September 1, 1983)
    23. Mr. K.P. Ramachandran Nair              Health
      (Assumed office on September 1, 1983
                 and resigned May on 29, 1985)
    24. Mr. K. Avukaderkutty Naha               Deputy Chief Minister
        (Assumed office on October 24, 1983)
   25.  Mr. Thachady Prabhakaran                Finance
      (Assumed office on June 5, 1986
      and resigned on March 5, 1987)
   26.  Mr. Ramesh Chennithala                  Rural Development
        (Assumed office on June 5, 1986)


    * Resignation accepted on  March 25, 1987 and requested to continue till alternative arrangements are made.

BACK