Kerala Assembly Election Database


Biodata of Mr. P. J. Joseph (KCM)

Son of P.O. Joseph and Annamma Joseph; born at Parapuzha on June 10, 1942; M.A;
Agriculturist; Social and Political Worker.
Wife Dr. Santha Joseph: The couple have three sons and a daughter

Joined the Kerala Congress in 1968; Parted ways with its leader K. M. Mani later to form Kerala Congress (J).

Held the portfolio of Home Affairs from 16-1-1978 to 15-9-1978 in the A.K. Antony Ministry; Was Minister for
Revenue and Education from 28-12-1981 to 17-3-1982 and Minister for Revenue and Housing from 24-5-1982 to 25-3-1987 in the Ministry headed by K. Karunakaran; Was Minister for Education, Works. Housing and Registration in the Ministry headed by E.K. Nayanar from 20-5-96 to 13-5-2001;

Was Minister for Works in the V.S.Achuthanandan Ministry from 18.5.2006 to 4.9.2006. Had to step down following allegations of misconduct towards a women passengers on flight in 2006. Was re-inducted as Minister after a Chennai court acquitted of the charges. Dropped from the Ministry in April 2010 upon his party's decision to quit the ruling Left Democratic Front and merge with the Kerala Congress (Mani) in the Opposition United Democratic Front.

Also served as the Member of the syndicate of Kerala University;
Founder and Chairman of Gandhiji Study Centre,an N.G.O promoting Organic Agricultural activities.
Previously elected to KLA in 1970. 1977, 1980. 1982, 1987 and 1996.
Languages Known: Malayalam. English and Hindi.

Hobbies Music and Floriculture
Recreation Shuttle Badminton


Last update: April 2011.
BACK Home