Kerala Assembly Election Database


Biodata of Mr. K. M. Mani (KCM)

Son of Thomas Mani and Alyamma; Born at Marangattupalli on 30th of January 1933; BA, BL; Advocate and Political worker.
After enrolment as Advocate, started legal profession at Calicut bar for a short while and set up practice at Palai and District Court, Kottayam.
Entered politics as a worker of Indian National Congress; Was a member of KPCC and General Secretary, Kottayam District Congress Committee; Was founder member of Kerala Congress and General Secretary of the patty; Became Chairman of Kerala Congress (M).
Was a member, State Planning Board; Chairman, State Law Reforms Committee.
Served as Minister for Finance (1975-77); Home Affairs April 1977 to December 1977 and from September 1978 to October 1979, Finance and Law (January 1980 to October 1981, December 1981 to March 1982 and May 1982 to May 1986) Irrigation and Law (from May 1986 to March 1987); Revenue and Law (from June 1991 to May 1996, May 2001 to May 2006); Holds record of getting elected from the same constituency in
11 elections continuously totaling a period of 40 years, longest serving member of the House and a Minister for 20 years; As Finance Minister presented 8 budgets.
was leader of Kerala Congress (M) Legislature Party in the 12th Assembly
Previously elected to KLA in 1965, 1967, 1970, 1977, 1980, 1982, 1987, 1991, 1996 and 2001.
Languages Known : Malayalam and English
Wife: Annamma Mani
Children: 1 Son and 5 daughters
Travels abroad USA, UAE, Bahrain, Kuwait, Hongkong, Japan, UK, France, Denmark, Norway, Egypt, Germany, Kenya, Italy, Rome, Nepal, Canada,China and Singapore.
Hobby 1) Reading, particularly Books and current topics on social and economic problems.
2) Writing articles related to socio-economic problems in Kerala and India in the global situation. Author of a dozen books.



Last update: March 2011.
BACK Home